Jazda samochodem po śmierci właścicela a OC

Śmierć właściciela pojazdu jest wyzwaniem dla spadkobierców. Jakie formalności należy załatwić w związku z pojazdem? Czy z pojazdu można dowolnie korzystać pomimo nieprzeprowadzenia sprawy spadkowej? O czym należy pamiętać?

Obowiązki po śmierci właściciela pojazdu

Po śmierci bliskiej osoby konieczne jest przeprowadzenie sprawy spadkowej, załatwienie wielu formalności może jednak wymagać posiadanie odpowiednich umocowań, czyli dokumentów poświadczających dziedziczenie. Sytuacja taka jest niezbędna także w przypadku załatwienia formalności w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Dziedzicząc pojazd, dziedziczysz również przypisaną do niego polisę. Zatem ciążą na Tobie obowiązki, jak na właścicielu, co oznacza, że musisz uregulować płatność za polisę.

Czy po śmierci właściciela pojazdu mogę nim jeździć?

Śmierć właściciela nie pozbawia Cię prawa korzystania z pojazdu, o ile uregulowana została płatność za polisę. Jednak warto zadbać o to, aby poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie. Jest to ważne w przypadku gdyby doszło np. do kolizji. W takiej wyjątkowej sytuacji można przepisać polisę na osobę, która rzeczywiście użytkuje pojazd lub na spadkobierców po przeprowadzeniu sprawy spadkowej. Należy pamiętać, że prawne regulacje związane z dziedziczeniem są obowiązkiem każdego. Nie można ich pozostawić nieuregulowanych. Należy przedstawić akt poświadczenia dziedziczenia lub sądowe stwierdzenie nabycia spadku, wówczas można załatwić wszelkie formalności, w tym zmienić właściciela polisy i pojazdu.

 

Pozostałe wpisy:

Jak sprawdzić czy auto nie jest kradzione

Ile czasu na ubezpieczenie auta po zakupie

Małe tablice rejestracyjne

Zdjęcia do autocasco

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji