Prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu jest przestępstwem, za które grożą poważne konsekwencje prawne. Od grzywny, nawet po karę pozbawienia wolności.
Jazda pod wpływem alkoholu, co za to grozi?
Zgodnie z przepisami Ustawy o ruchu drogowym jazda pod wpływem alkoholu jest traktowana jako wykroczenie lub przestępstwo, a klasyfikacja czynu zależy od ilości promili we krwi lub w wydychanym powietrzu. Jeśli podczas kontroli drogowej kierowca będzie w stanie nietrzeźwości, wówczas kierowca dostanie zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat, a także zasądzona zostanie grzywna w wysokości do 5000 zł, bądź 30-dniowy areszt. Konto kierowcy wzbogaci się o 10 punktów karnych. Dokładna kara znana jest dopiero po zakończeniu postępowania przed sądem.
Konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze, jeśli prowadząc pojazd spowodujesz wypadek. Kara uzależniona jest głównie od faktu czy były ofiary śmiertelne. Jeśli tak, to bezpowrotnie tracisz uprawnienia do jazdy samochodem.
Jazda po alkoholu a OC
Jeśli prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu spowodujesz jakąkolwiek kolizję lub wypadek, to ubezpieczyciel nie ma obowiązku ponosić odpowiedzialności za powstałe szkody. Każda polisa zawiera tzw. OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia, w których wskazane są także wyłączenia, tj. sytuację, w których ubezpieczenie nie obowiązuje. Kierowanie pojazdu pod wpływem alkoholu jest właśnie jedną z takich sytuacji. W praktyce oznacza to tyle, że za wszelkie szkody zapłacić musisz samodzielnie, z własnej kieszeni.
Zobacz również inne wpisy:
Ubezpieczenie przyczepy kempingowej
Ubezpieczenie wkładu własnego wynajem auta