OC i AC w pakiecie czy się opłaca?

W ramach ubezpieczenia komunikacyjnego wyróżnić można dwa typy ubezpieczenia – obowiązkowe OC oraz nieobowiązkowe AC. Większość kierowców decyduje się wyłącznie na wykupienie OC, czyli tego, co musi. AC jest świetnym rozwiązaniem dla właścicieli nowych pojazdów, którym zależy na jak najszerszej ochronie ubezpieczeniowej. Czy zakup pakietu ubezpieczeń jest rozwiązaniem korzystnym?

Dla kogo oferta OC i AC w pakiecie?

Teoretycznie z pakietu skorzystać może każdy, jednak w przypadku AC pojazd musi spełniać warunki umożliwiające ubezpieczenie. Niestety wiele poruszających się po polskich drogach pojazdów, z racji wieku, nie może zostać objętych taką formą ubezpieczenia.

W praktyce można rozróżnić pakiety dla nowych, kupowanych prosto z salonu pojazdów, a także dla aut używanych. W przypadku samochodów nieco starszych zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest poszukiwanie odpowiedniego pakietu. Zakup oddzielnych polis z całą pewnością będzie rozwiązaniem mniej korzystnym niż pakiet.

Jak wybrać dobry pakiet OC/AC?

Pytanie brzmi: co to znaczy, że pakiet jest dobry? Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Wiele osób zwraca uwagę na cenę, nic dziwnego, w końcu po co przepłacać, jeśli można zaoszczędzić?

Ale jak w przypadku każdej polisy, tak i w przypadku pakietu nie należy kierować się wyłącznie ceną. Warto sprawdzić zakres ochrony. O ile OC jest w zasadzie takie samo we wszystkich polisach, o tyle AC już niekoniecznie. Szukając odpowiedniego dla siebie rozwiązania najlepiej zwrócić uwagę na następujące kwestie: udział własny, amortyzacja części, franszyza redukcyjna i integralna czy suma ubezpieczenia.