Przyciemnianie szyb samochodowych – ile to kosztuje i jakie są ograniczenia?

Przyciemniane szyby samochodowe. Wielu uważa go za niepotrzebny, podczas gdy inni uważają go za bardzo korzystną cechę w swoich samochodach. Aby uniknąć mandatu, każdy powinien mieć świadomość, że istnieją pewne przepisy, których należy przestrzegać.

Czy przyciemnianie okien to strata pieniędzy czy niezbędna wygoda dla wszystkich?

Kiedyś przyciemniane szyby samochodu sugerowały jedną z dwóch rzeczy. To albo samochód należący do wysoko postawionej osoby, albo kogoś, kto chciał się wyróżniać z tłumu. Jednak te czasy już dawno minęły. Wybór ciemnych szyb to nie symbol bogactwa, ale raczej komfort, na który z różnych powodów decyduje się coraz więcej kierowców.

Czy są jakieś inne wytłumaczenia ich popularności? Przyciemnianie szyb niesie ze sobą znacznie więcej istotnych korzyści niż zwykłe nadanie samochodowi ładniejszego lub bardziej stylowego wyglądu. Właściwie, czym właściwie są te rzeczy?

Ciemne szyby chronią kierowcę i pasażerów przed promieniami słonecznymi, dzięki czemu wnętrze samochodu jest znacznie przyjemniejsze dla pasażerów.
Ciemne szyby zmniejszają odblaski, redukują odbicia, a także chronią kierowcę przed nieoczekiwanym odblaskiem, dzięki czemu jazda jest wygodniejsza i bezpieczniejsza dla wszystkich.
Zapewniają prywatność – ciemne szyby ograniczają widoczność wnętrza samochodu, co zapobiega wtargnięciu osób postronnych.
Odłamki szkła mogą uszkodzić pasażerów w wypadku, a złodzieje nie dostaną się do wnętrza samochodu, jeśli przednia szyba jest pokryta folią.
Może Cię zaskoczyć:
Aż 98 procent światła UV jest blokowane przez najbardziej przyciemnione szyby.

Jakie są opcje przyciemniania szyb mojego samochodu?

Ponieważ przyciemniane szyby samochodowe stały się tak wszechobecne, większość producentów samochodów włącza je teraz jako standardowe wyposażenie nowych modeli. Jednak nie wszyscy kierowcy decydują się na to od razu, a wielu woli dalej zwiększać fabryczne ściemnianie ku ich zadowoleniu.

Jak najlepiej to zrobić? Są dwa sposoby przyciemniania szyb samochodu.

Do metalizacji szkła w piecu producenci pojazdów wykorzystują tlenki tytanu.

Technika foliowa – polega na fizycznym przyklejeniu ciemnej folii do okien.

Proces pieczenia jest lepszy niż podejście foliowe pod względem trwałości. W przeciwieństwie do okien z folią, okna przyciemniane nie tracą z czasem swoich właściwości, w przeciwieństwie do okien z folią, które z czasem mogą wyblaknąć.

Wypalanie szyby skutkuje niskim stopniem zabarwienia, co jest wadą fabrycznego podejścia. Folia jest niezbędna do uzyskania najlepszych rezultatów.

Upewnij się, że otrzymujesz najlepszą ofertę na ubezpieczenie samochodu.

Czy można samodzielnie przyciemnić szyby w samochodzie?

Nawet jeśli musisz zawieźć swój samochód do warsztatu, aby podejść do pieca, foliowanie okien jest opcją, którą można zrobić w domu. Bądź jednak ostrzeżony; nie jest tak łatwe, jak się wydaje, aby uzyskać doskonałe rezultaty i długotrwałą trwałość w swoim domowym warsztacie.

Nie oznacza to jednak, że nie możesz próbować. Jak najlepiej to zrobić? Najpierw potrzebna będzie sama folia, którą można nabyć online, o ile posiada aprobatę Instytutu Szkła i Ceramiki. Tańsze folie można kupić w cenie ok. 6-8 zł za metr kwadratowy, ale najlepiej wybrać coś droższego (ok. 40-50 zł za metr kwadratowy), trwalszego i łatwiejszego do samodzielnego nałożenia. Dodatkowo upewnij się, że masz folię, szpatułkę i nóż do przycinania.

Porady ekspertów od członka Mubi są dostępne tutaj.

Jeśli zamierzasz kupić folię do przyciemniania szyb, nie idź tanio. Oprócz tego, że są trudniejsze do przyklejenia, mają również krótszą żywotność. Znacznie lepszą opcją jest wydawanie większej ilości pieniędzy z góry na wyższą jakość, ale droższą folię do przyciemniania szyb, która zapewnia lepsze filtrowanie UV i IR oraz stabilność koloru, a także lepszą ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Powierzchnia przeznaczona do klejenia jest zawsze najpierw odtłuszczana. Należy również starannie wyczyścić wnętrze szyby! Aby uniknąć tworzenia się pęcherzyków powietrza w cieczy. Następnie przygotuj odpowiednio duży kawałek folii, zdejmij osłonę ochronną i dopasuj folię do szkła, mozolnie usuwając zagniecenia. Kupowanie folii, która kurczy się pod wpływem ciepła, jest wygodniejsza, ponieważ można ją przykleić do szkła za pomocą opalarki.

UWAGA!
Aby zastosować folię, okno musi być w świetnej formie. Złuszczanie może wystąpić nawet przy niewielkich uszkodzeniach, takich jak zadrapanie lub szczelina na powierzchni.

Przyciemnianie szyb – ile to kosztuje?

Samodzielne foliowanie szkła jest trudne, a wyniki nie zawsze dorównują tym, które osiągają eksperci. Gwarancja jakości gwahoever musi zostać opłacona. Ile to kosztuje?

Kilkaset złotych techniką foliową. Jest wiele do rozważenia, jeśli chodzi o rodzaj użytej folii i ilość oklejanej powierzchni, ale całkowity koszt nie powinien przekroczyć 1000 zł za

ar. W większości przypadków operacja trwa od dwóch do czterech godzin.

Bardziej kosztowna jest piecowa technika barwienia szyb. Zastanów się nad kosztem 1500-2000 zł zlecając to zadanie osobie trzeciej. Kupując przyciemnianie szyb od producenta samochodów, należy spodziewać się porównywalnej podwyżki cen.

Upewnij się, że otrzymujesz najlepszą ofertę na ubezpieczenie samochodu.

Jakie rodzaje okien mogą być barwione iw jakim stopniu?”

Jeśli chodzi o przyciemnianie szyb w samochodzie, ważne jest, aby pamiętać, jakie są ograniczenia. Są one również bardzo szczegółowe, nawiązując pośrednio do tematu w Kodeksie Drogowym.

Musi być wystarczająco dużo miejsca, aby kierowca wyraźnie widział drogę, a także proste i bezpieczne korzystanie z gadżetów potrzebnych do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia.

Sztuka. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Co to ma wspólnego z przyciemnianiem szyb? Rozwiązanie jest proste i dotyczy przepuszczalności światła. Jeśli chodzi o zapewnienie bezpiecznej jazdy, jest to poważny problem.

W rezultacie przepis ogólny Kodeksu Drogowego jest niewystarczający, a uszczegółowiony jest w przepisach Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów i zakresu wyposażenia zasadniczego ( 8 ust. 4). Ich zdaniem okna przednie i boczne powinny przepuszczać światło w tempie 70% lub większym.

Należy pamiętać, że wielu producentów samochodów wstępnie przyciemnia szyby swoich pojazdów podczas produkcji! Oznacza to, że nawet przy przepuszczalności prawnej, dodatkowe przyklejenie folii może skutkować przekroczeniem dopuszczalnych ograniczeń.

A co z tylnymi bocznymi szybami i tylną szybą? Na szczęście nie ma ograniczeń, więc mogą być wyciszani według własnego uznania. Oczywiście wymagane są dwa lusterka boczne. Ponadto pamiętaj, że przyciemnianie okien nadal zmniejszy Twoją widoczność, więc weź pod uwagę budżet przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Co może się stać, jeśli okna nie są odpowiednio przyciemnione?

Jakiekolwiek przyciemnianie szyb, które policja uzna w trakcie kontroli za niezgodne z prawem, będzie skutkowało grzywną w wysokości 20 zł do nawet 500 zł w kosztach sądowych. W rezultacie utracisz dowód rejestracyjny, który można odzyskać dopiero po naprawieniu pojazdu do stanu prawnego.

Szyba przednia w samochodzie – jakie są jej funkcje?

Często zadawane pytania dotyczące przyciemniania okien: najczęściej zadawane pytania

Czy można przyciemnić szyby bez pomocy eksperta?
Niezbędne jest odtłuszczenie szkła przed nałożeniem folii barwiącej. Następnie nakłada się go na zewnątrz i przycina z niewielkim marginesem. Następnie za pomocą opalarki obkurcz folię, a następnie pozostaw do wyschnięcia i spryskaj wodą z mydłem. Z wnętrza samochodu możesz następnie zdjąć naklejkę i nakleić ją z powrotem.
Czy lepiej przyciemniać szyby od wewnątrz czy od zewnątrz?
Okna są zaciemnione od wewnątrz pojazdu. Zapobiega to kontaktowi folii barwiącej z kamieniami, które mogą być rzucane w szyby podczas jazdy. Jest również odporny na nacięcia i wgniecenia, dzięki czemu idealnie nadaje się do zaśnieżania pojazdu.
Windows może być przyciemniony, jak bardzo chcesz.
Nie ma ograniczeń co do przyciemniania tylnej szyby lub tylnych szyb bocznych. Tylko przednia szyba i przednie boczne szyby mogą być przyciemniane, aby przepuszczać mniej niż 70% światła.